ÖZEL KILINÇ AĞIZ & DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ ERZURUM Doç. Dr. Adnan KILINÇ & Dr. Dt. Zekiye KILINÇ

+90 542 502 40 25

7/24 Acil Hattı

Merkez Ofis

Muratpaşa Mah. İsmetpaşa Cad. Celal Emeç Apt. No.21.Kat.2 Erzurum

Diş Köprüsü | ÖZEL KILINÇ AĞIZ & DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ ERZURUM Doç. Dr. Adnan KILINÇ & Dr. Dt. Zekiye KILINÇ
Diş Köprüsü

Diş Köprüsü

Diş köprüsü, dişler arasındaki boşlukları doğal görünümlü protezlerle değiştiren çok yönlü uygulamalara sahip restoratif bir tedavidir. Yapı birçok formda gelir ve ağızdaki alana bağlı olarak farklı şekilde uygulanır.

 

Kılınç Dental Klinik 'da Diş Köprü Çeşitleri

Kılınç Dental Klinik 'da ağız çevresindeki eksik dişlerin doğal çekiciliğini eski haline getirmek için birden fazla tipte diş köprü tedavisi sunuyoruz.

 

1- Geleneksel Diş Köprüsü

Geleneksel bir diş köprüsü 3 ila 4 ardışık krondan oluşur. Geleneksel köprülere uygun olmak için her boşluğun sonunda sağlıklı dişlere sahip olmanız gerekir hatta diş implantlarına. Neden? Çünkü diş hekiminiz diş üzerindeki kronları veya diş implantını her iki ucundan da yapıştırır. Yani eğer diş köprüsü 4 krondan oluşuyorsa, o zaman ikisi ortaya çıkarak boşlukları değiştirecektir. Oysa sonuncusu ve ilki, komşu dişlerin veya implantların üzerine yapıştırılacaktır.

 

Geleneksel diş köprüsü en çok arkadaki dişler için uygundur.

 

2- Maryland Diş Köprüsü

Maryland diş köprüsü, her iki tarafında kanat benzeri metaller bulunan bir diş şeklinde gelir. Marlyland köprüsü bir boşluğu değiştirir ve ona bitişik dişlerin arkasındaki kanatlarını yapıştırarak çapasını tutar. Geleneksel diş köprüsüne benzer şekilde, boşluğun her iki tarafında diş veya diş implantlarına sahip olmanız gerekir.

 

Maryland köprüsü, gülümsediğinizde görünen öndeki dişler için en iyisidir. Bunun nedeni azı dişlerde olan basınç için yeterli güce sahip olmamalarıdır.

 

3- Konsol Diş Köprüsü

Konsol köprüsü ile yapı, bir diş kronuna bağlı bir diş şeklinde gelir. Diş, eksik bir boşluğun yerine geçer ve bitişik kuronu komşu diş veya diş implantı üzerine yapıştırarak dayanak noktası kazanılır.

 

Konsol diş köprüsü, köpek dişlerinin veya köpek dişlerine yakın dişler için en iyisidir. Sadece tek bir diş eksikse uygundurlar.

 

Arka dişler için uygun değildirler çünkü azı dişleri üzerindeki baskı ve kuvvet çok fazladır. Başka bir deyişle, konsol diş köprüsü bu kuvveti kaldıramaz.

 

Prosedürü

Prosedür diş hekiminizin önce ağız sağlığınızı değerlendirmesiyle başlar. Diş köprüsünü yerleştirmeden önce altta yatan herhangi bir sorundan kurtulmanız gerekir.

 

Ardından ağzınızın ve eksik dişlerin değerlendirilmesi gelir. Boşluğun her iki ucunda da dişlere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde doktorunuz önce implant yapılmasını önerecektir. Çünkü geleneksel diş köprülerinin diş implantları veya doğal dişler üzerine yapıştırılması gerekir.

 

Ardından köprünüz için malzeme seçme adımı gelir. Kılınç Dental Klinik ‘de kapsamlı bir koleksiyonumuz vardır. Diş hekimlerimiz aşağıdakilere göre sizin için en iyi malzemeyi tavsiye edecektir:

 

Alerji öyküsü

Fiyat aralığı

Estetik hedefler

Bundan sonra diş hekimlerimiz ağzınızın izlenimlerini alacak ve bu ayrıntıları bir üreticiye gönderecektir. Birkaç hafta içinde size özel diş köprünüze sahip olabilirsiniz.

 

Bir günlük dental köprünüzü istiyorsanız, CEREC teknolojimizi düşünün.

 

Dişte köprü ömrü ne kadar?

Köprülerin diş implantlarına benzer şekilde maksimum 15 yıllık bir ömrü bulunur. Ancak uygunsuz bakım ve kötü diş hijyeni gibi birçok faktörün tümü diş köprüsünün ömrünü etkileyebilir.

 

Faydaları

Diş köprüsü, eksik dişlerin yerini alan onarıcı bir tedavidir. Bunu yaparak diş kaybının neden olduğu birçok sorun ele alır. Bunlar şunları içerir:

 

Konuşma sorunlarını ve telaffuzu düzeltme

Gülüşün estetik çekiciliğini geri kazandırmak

Çiğnemeyi iyileştirmek

Isırmayı iyileştirme ve çene boyunca kuvvet dağılımını ayarlama

Uzun süre diş kaybında ortaya çıkan dişlerinizin hareket etmesini durdurmak

CEREC Diş Köprüsü

Kılınç Dental Klinik ‘de çok yönlü bir dental köprü malzemesi yelpazesi sunuyoruz. Malzemeler hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

 

Mükemmel dayanıklılığa ve uzun ömürlülüğe sahip seramik kuronları tercih ederseniz, CEREC teknolojisini Kılınç Dental Klinik ‘de diş köprüsü için uygulayabiliriz.

 

CEREC işlemi, köprüyü hemen üretmemizi sağlar. Yapay zeka, bilgisayar destekli tasarım ve üretim ve 3 boyutlu yazıcılar kullanarak; Özelleştirilmiş diş köprünüzü tek seansta hemen alabilirsiniz.

 

Diyelim ki diş köprünüz için hammadde olarak seramiği seçtiniz.

 

Diş Köprüsü Maliyeti

Diş köprüsü ile tedavi maliyetini standardize etmek zordur. Bunun nedeni, türüne ve seçtiğiniz malzemenin yanı sıra CEREC gibi tekniklere bağlı olmasıdır.

 

WhatsApp Support
WhatsApp Destek
Bize Mesaj Gönderin