ÖZEL KILINÇ AĞIZ & DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ ERZURUM Doç. Dr. Adnan KILINÇ & Dr. Dt. Zekiye KILINÇ

0542 502 40 25

7/24 Acil Hattı

Merkez Ofis

Muratpaşa Mah. İsmetpaşa Cad. Celal Emeç Apt. No.21.Kat.2 Yakutiye / Erzurum
Takma Dişler (Diş Protezleri) | ÖZEL KILINÇ AĞIZ & DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ ERZURUM Doç. Dr. Adnan KILINÇ & Dr. Dt. Zekiye KILINÇ

Takma Dişler (Diş Protezleri)

Takma Dişler (Diş Protezleri)

Takma Dişler (Diş Protezleri)

İki tür diş protezi vardır: tam ve kısmi.

 

Tam Diş Protezleri

Tam diş protezleri, tüm dişler eksik olduğunda düşünmek için iyi bir seçenektir. Ve bu kendi içinde iki farklı yaklaşımla ortaya çıkar. İlk yaklaşım, acil takma dişlerdir. Bunlar hemen takılır. Yani, doktorunuz kalan dişleri çıkardıktan hemen sonra takma dişleri yerleştirir. Acil takma dişler, özelleştirilmiş geleneksel protezlerinizi alana kadar genellikle geçici bir seçenektir. Yerleştirdikten sonra ağzınıza tam olarak uymadığını göreceksiniz. Kalıcı takma dişleriniz hazır olana kadar bazı değişikliklerin yapılması gerekir. Diş hekiminiz kalan dişleri alır ve ağzınızı hazırlar. Bir sonraki adım, ağzınız için özelleştirilmiş bir protez üretmek için ağzınızın izlerini almaktır. Bu yüzden takma dişlerinizi takmadan önce bir süre beklemeniz gerekmektedir.

 

Kısmi Diş Protezleri

Kısmi diş protezleri, kalan yeterli miktarda dişiniz olup olmadığını göz önünde bulundurma seçeneğidir. Diş implantları ile değiştirmeyi karşılayamıyorsanız da uygundurlar.Diş hekiminiz ağız ölçülerinizi alarak, bu ölçümleri saha dışındaki bir laboratuvara gönderecektir. Yapay dişlerle takma diş yapılır ve çekilen gerçek dişlerinizin oluşturduğu boş alanı korurlar. Böylelikle kısmi takma dişinizi taktığınızda, doğal dişlerinizin etrafına mükemmel şekilde oturacaktır.Gerçek dişlerinizin estetik görünümleri ideal değil ise diş hekiminiz sizin için kronlar yapabilir. Ancak bu isteğe bağlıdır ve ne istediğinize bağlıdır.

 

Diş Protezleriyle Tedavi Süresi Ne Kadardır?

İlk süreç, diş eti hastalığından çürüklere ve mevcut enfeksiyonlara kadar altta yatan sorunları ele almayı içerir. Bu tamamlandığında, protez tasarımı aşamasına geçersiniz. Bu genellikle bir hafta sürer ve çok fazla çalışma gerektirir. Rahat bir takma diş için diş hekiminizin bu adımı kusursuz bir şekilde gerçekleştirmesi önemlidir. Bu, çenelerinizin modellerini ve kalıplarını yapmak ve çenelerinizin nasıl kapanacağını incelemek anlamına gelir.

 

Ölçümlerinizi işçiliği için bir laboratuvara göndermeden önce tüm bilgilerin doğru olması gerekir.

 

Bu işlemden sonra yerleştirmek kolaydır. Ve tam anlamıyla rahat bir takma diş seti alacağınız yerin sıkı çalışması, karşılığını verir. Özellikle ağzınıza göre tasarlandıklarından, daha fazla kavrama ve tutunma sağlarlar.

 

Takma Dişlerin Avantajları:

 

Doğal görünürler

Çiğneme gibi diş fonksiyonlarını geri kazandırırlar

Ağzı doldurarak çenenin ağza eğimli gibi görünmesini engeller

Özelleştirilmiş ve iyi bir sertliğe sahiptir

Yaklaşık 5 yıl ömrü bulunur

Diş Protezleri Normal Hissettiriyor mu?

Diş implantlarının aksine, protezlerin bir kökü yoktur, bu nedenle sinyal geçişi pek iyi değildir. Diş fonksiyonlarını eski haline getirirken, yapılacak çok şey vardır.

 

Birkaç hafta içinde gerçekleştirebileceğiniz bir süreçtir. Sadece yumuşak yiyeceklerle diyete başlamak ağzınızı takma dişlerle yeme konusunda eğitmek için idealdir. Bunları çiğnemek daha kolaydır ve size alışmak için yeterli egzersiz sağlar. Normal yemeğe dönene kadar yavaş yavaş sert yiyecekler eklenmelidir.

 

Ancak genel olarak, takma dişlerle ilgili bazı günlük kısıtlamalar olacaktır. Örneğin sakız çiğneyemez veya sakız gibi yapışan yiyecekler yiyemezsiniz. Çok sert veya çok sıcak yiyecekler yemek de tavsiye edilmez.

 

Diş Protezi Yerleştirme Sonrasında Ne Beklemeli?

Doktorunuz size ilk hafta boyunca protezlerinizi 24 saat takmaya devam etmenizi söyleyecektir. Bu, takma dişlerinizin size rahatsızlık veren tüm yönlerini öğrenmeniz için önemlidir. İlk kez protez takmak rahatsızlık hissettirebilirken, belirli sorunlara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin takma dişleriniz çok gevşek olabilir veya konuşurken klik sesi çıkarabilir. Tüm bu sorunları size daha iyi uyması için takma dişlerinizi iyileştirmek için çalışacak olan diş hekiminize bildirmelisiniz.

 

Diş Protezlerinin Bakımı

Diş protezlerin kendi bakım rutinleri vardır. Ancak bu rutini, yerleştirmeden bir hafta sonra başlatacaksınız. Ancak o zaman takma dişlerinizi çıkarmanıza izin verilir ve tercihen takma dişinizi ıslatmanız özel bir çözümdür. Bu önemlidir çünkü diş etlerinizin nefes almasını sağlar ve normal tükürük temizliği içinde gereklidir.

 

Diş Protezlerine Alternatif

Birçok kişi diş implantlarını tercih eder, ancak prosedür hem maliyetli hem de uzundur. İmplantlarınızı tedavinin başlamasından itibaren yaklaşık 6 ay içinde alırsınız. Bu nedenle insanlar protezlere başvurur. Ancak her ikisinin arasında kalan bir seçenek de all-on-4 diş implantlarıdır. Çene başına 4 diş implantı kullanan, diş protezlerine bir alternatiftir ve bu nedenle size daha fazla güven sağlar.

 

Aynı zamanda daha iyi sinyal iletimi sağlar ve yerleştirme sonrası adaptasyon sürecini ortadan kaldırır. Kemiğe sabitlendikleri için ömürleri, protezlerin ömrünün en az üç katı kadar uzar.

 

Protez Yapıştırıcısı Nedir ?

Protez yapıştırıcıları, protezlerinizin daha güçlü bir şekilde sabitlenmesine yardımcı olmak için form, macun veya toz halinde gelen ürünlerdir. Bazı kişiler protez yapıştırıcılarının onlara çok yardımcı olduğunu düşünüyor. Örneğin, daha iyi ısırma kontrolü sağlarlar, daha fazla güvenlik eklerler ve stabiliteyi artırırlar.

 

Her vücut için gerçekten gerekli değildir. Bu birkaç koşula bağlıdır. Örneğin ağız kuruluğu. Ağız kuruluğu, dayanak noktasını gevşetebilir ve kullanıcı için sorun yaratabilir.

 

Aşırı konuşma veya yüz kaslarının aşırı kullanımını gerektiren bir işiniz varsa protez yapıştırıcılarını  düşünebilirsiniz.